Jak wybrać wiosenne i letnie buty outdoorowe w zależności od terenu i pogody?

Przy wyborze obuwia outdoorowego weź pod uwagę, dokąd się wybierasz i czy będzie padać, czy może świecić słońce. Przeczytaj, jakie buty włożyć, idąc do miasta, na wycieczkę do lasu lub w góry, w deszczu czy w upale.

Outdoorkurtki_jak vybrat letni a jarni boty

Wybór butów pod kątem terenu

Do miasta

Do spacerów po mieście najlepiej nadadzą się niskie buty trekkingowe, sandały lub lekkie klapki. Styl obuwia dostosuj do ubrania i do tego, co planujesz robić. Bardziej eleganckie buty wyjściowe włóż na spotkanie służbowe. Na zakupy, spotkanie z przyjaciółmi, czy do załatwiania spraw urzędowych wybierz styl zgodny ze swoimi upodobaniami – może to być np. modne połączenie spódnicy i białych sportowych tenisówek.

Na wycieczki

Rozejrzyj się za mocniejszymi butami z dobrej jakości materiału. Ważne, żeby dobrze leżały na nodze i żeby podeszwa zapewniała solidne, anatomiczne podparcie. Tylko w ten sposób wytrzymasz całodzienne chodzenie. Na letnie wycieczki wybierz niskie trekkingowe buty z otworami wentylacyjnymi.

W góry

Im bardziej wymagający teren przed tobą, tym bardziej wytrzymałe i odporne buty potrzebujesz. Obuwie outdoorowe w góry musi wytrzymać zetknięcie z ostrymi kamieniami, żwirem, śliską trawą i błotem. W każdych warunkach ma zapewnić stabilność przy dostawianiu nogi i chronić stopę przed odciskami.

Dobrej jakości obuwie w góry musi mieć:

  • podeszwę z wytrzymałego i antypoślizgowego materiału
  • podeszwę środkową o właściwościach tłumiących
  • stabilizację pięty
  • materiał wierzchni odporny na wodę i otarcia
  • idealnie również haczyki do sznurowadeł.

Klasyczne buty turystyczne z podwyższoną kostką chronią nogę przed skręceniem i są przyjazne dla stóp. Na przykład wysokiej jakości brytyjska marka Regatta oferuje obuwie outdoorowe, które jest nie tylko solidne, ale też lekkie.

Wybór pod kątem pogody

Outdoorkurtki_jak vybrat letni a jarni boty (2)

Upał

Zabierz do miasta otwarte sandały lub japonki. Na niewymagających wycieczkach sprawdzą się niskie buty trekkingowe z lekkiego materiału i z otworami wentylacyjnymi. W górach bywa trochę chłodniej. Dlatego warto włożyć buty outdoorowe do kostek.

Bezchmurne niebo

Przyjemna pogoda bez deszczu i uciążliwych upałów zachęca do sięgnięcia po niskie buty trekkingowe. Bez problemów wytrzymasz w nich przez cały dzień. Jeżeli teren na to pozwala, możesz sobie pozwolić również na wybór butów otwartych.

Deszcz

Zaopatrz się w wyższe buty do kostek lub od razu sięgnij po kalosze. Nowoczesne kalosze włożysz bez problemów również na wyjście do miasta.

Wybór pod kątem materiałuOutdoorkurtki_jak vybrat letni a jarni boty (3)

 

Dobrej jakości buty outdoorowe nie przepuszczają wilgoci z powietrza, jednocześnie odprowadzają pot. Komfort w każdych okolicznościach zapewnia skóra. Jest odporna nie tylko na wodę, ale też na uszkodzenia mechaniczne. Trzeba jednak o nią zadbać – pielęgnować ją i regularnie impregnować. Dzięki temu będzie dobrze służyć przez całe lata.

Do aktywnego uprawiania turystyki pieszej nadają się skórzane buty z membraną. Wybierz buty z minimalną ilością szwów, najlepiej z wszytym językiem.

Outdoorkurtki_jak vybrat letni a jarni boty (1)

 

Kup markowe buty outdoorowe dla całej rodziny: