Pociągają cię via ferraty i chcesz się o nich dowiedzieć więcej? Odkryj najlepsze europejskie kierunki i poznaj listę wszystkich niezbędnych rzeczy, bez których lepiej się w góry nie wybierać.
Czym są via ferraty?
To zabezpieczone szlaki w niedostępnym górskim terenie. Zyskują coraz większą popularność zarówno wśród początkujących wspinaczy, jak i doświadczonych miłośników gór. Funkcjonujące pod włoską nazwą via ferrata lub niemiecką klettersteig, w języku polskim określane są czasami jako żelazna perć lub żelazna droga.
Szlaki mają trzystopniowe oznaczenie trudności i odpowiednio do niego dostosowane wyposażenie – służącą do asekuracji linę stalową, żelazne stopnie, drabinki i inne elementy zapewniające łatwiejszą i bezpieczniejszą wspinaczkę. Dzięki nim piękne, trudno dostępne miejsca stają otworem przed doświadczonymi wspinaczami oraz miłośnikami adrenaliny.
3 stopnie trudności
Niebieska
Kolor niebieski oznacza najniższy stopień trudności. Trasa jest lekka i odpowiednia nawet dla turystów z niewielkim doświadczeniem. Często można na takich szlakach spotkać podczas spokojnej wspinaczki całe rodziny.
Czerwona
Na trudny szlak czerwony wybierz się tylko wtedy, gdy masz już doświadczenie we wspinaczce wysokogórskiej. Dzieci lepiej zostawić w domu.
Czarna
Szczególnie wymagająca via ferrata, do przejścia której niezbędna jest znajomość technik wspinaczkowych i większe doświadczenie we wspinaczce wysokogórskiej.
Inne skale opisu trudności
Coraz częściej do oceny trudności via ferrat stosuje się litery A, B, C, D i E lub stopnie I, II, III, IV i V. Służą one do stopniowego opisu poziomu trudności od łatwego przez umiarkowany, trudny, bardzo trudny aż po ekstremalnie trudny szlak. Czasami ocena trudności jest uzupełniona o opis słowny i dodatkowe informacje o terenie.
Mierz siły na zamiary
Pamiętaj, że „papierowa“ trudność opiera się na normalnych warunkach klimatycznych dla danego obszaru. Kiedy pogoda się pogorszy, nawet prosta trasa może zamienić się w piekło. Na czas wspinaczki wpływa również długość drogi prowadzącej do via ferraty, jakość snu, jedzenia i nawodnienie organizmu. Mierz siły na zamiary i do każdej wspinaczki przygotuj się jak najlepiej.
Najpopularniejsze kierunki
Czechy
- Pastýřská Stěna – w centrum miasta Děčín dla entuzjastów jest przygotowany cały kompleks via ferrat. Idealnie nadaje się do zbierania pierwszych doświadczeń wspinaczkowych bez ryzyka, że po drodze zabraknie sił.
- Vodní Brána – w pobliżu miasta Semily znajduje się ćwiczebna via ferrata średniej trudności.
- Kočičí Kameny – piękny szlak w pobliżu malowniczego uzdrowiska Libverda.
- Bečov nad Teplou – via ferraty bezpośrednio w miejscowym ogrodzie botanicznym. 5 tras o różnym stopniu trudności.
- Slánská Hora – w pobliżu miasta Slaný znajdziesz 6 krótkich zabezpieczonych tras.
- Tabor – krótka trasa idealna dla początkujących.
- Velká Dohoda – park via ferrat w naturalnym obszarze Krasu Morawskiego 30 km od Brna.
Włoskie Dolomity
Dolomity należą do najbardziej znanych i najpopularniejszych miejsc do uprawiania turystyki wysokogórskiej. Dobrze przygotowane szlaki kuszą pięknymi widokami. Znajdziesz tam via ferraty łatwe, trudne i bardzo trudne. Nacieszysz się panoramą gór, przesmyków górskich, lasów i hal.
Austriackie Alpy
Via ferraty są w Austrii bardzo popularne. Co roku przybywają kolejne. Warto sprawdzić Raxalpe lub Hohe Wand z ciekawie przeplatającymi się ścieżkami.
Trasy są w większości krótkie, w ciągu jednego dnia przejdziesz kilka. Znajdzie się jednak parę wyjątków, np. Hochschwab. Na pokonanie tej 1000-metrowej ściany skalnej zarezerwuj sobie raczej cały dzień. Nagrodą będą piękne widoki, romantyczny most linowy i jaskinie.
Trudno wybrać z austriackich skarbów ten najpiękniejszy. Pod względem popularności wśród turystów będzie to najprawdopodobniej Salzkammergut. Znajdziesz tam zachwycające kryształowo czyste jeziora, wysokie ściany skalne i pokryte lasami szczyty.
Szwajcaria
Szwajcaria – przede wszystkim Alpy Berneńskie – oferuje trasy dla początkujących i zaawansowanych wspinaczy z widokiem na trzytysięczniki. Via ferraty są tam dobrze zabezpieczone i zapewniają przepiękne widoki na okoliczną przyrodę. Do klasyków należą Tierbergli Klettersteig, Rotstock Klettersteig, Mürren-Gimmelwald, Kandersteg-Allmenalp i Gantrisch Klettersteig.
Co potrzebuję na via ferratach? Przede wszystkim dobre ubranie i buty
1. Solidne buty turystyczne
Włóż solidne buty trekkingowe. Muszą dobrze izolować i poradzić sobie we wszystkich warunkach atmosferycznych – zapewnić stopom suchość nawet w zimnie i wilgoci. Zadbaj również o to, żeby miały solidną podeszwę gumową i wewnętrzną wyściółkę. Zapewnią ci wtedy niezawodne wsparcie.
2. Ciepły sweter lub bluza
Bluza lub sweter z polaru zapewni ci komfort. Bluzy polarowe są miękkie, ciepłe i wygodne w noszeniu. Ich zaletą jest odprowadzanie wilgoci i szybkie schnięcie w przypadku deszczu lub zwiększonej potliwości. W terenie wysokogórskim warto sięgnąć po bluzę polarową z wysokim kołnierzem.
3. Wiatrówka
W następnej kolejności warto sięgnąć po wodoodporną kurtkę softshell. Wybierz kurtkę z regulowanym, odpinanym kapturem i wysokim kołnierzem, który ochroni szyję i brodę.
4. Czapka i rękawiczki
Głowę warto chronić za pomocą cienkiej, ale ciepłej czapki. Pamiętaj, że na czapkę będziesz jeszcze musieć włożyć kask ochronny. Sprawdzą się też rękawiczki skórzane albo rowerowe. Ochronią dłonie, jednocześnie pozwolą na bezpieczne chwytanie stopni i drabinek.
Co jeszcze zabrać na via ferraty?
Poza ubraniem, dobrym obuwiem, jedzeniem i piciem spakuj też kilka następujących rzeczy, które sprawią, że wyprawa będzie bezpieczniejsza.
Na niebieskich szlakach wystarczy podstawowe wyposażenie:
- wąski plecak, który przejdzie przez przesmyk
- kask wspinaczkowy
- uprząż
- lonża
- karabinki
- absorber energii
- zestaw do asekuracji
- rękawice do wspinaczki lub rękawice bez palców
- apteczka
- mapa turystyczna
- GPS
Do pokonania bardziej wymagających tras będziesz potrzebować sprzętu wspinaczkowego. Spakuj linę o długości ok. 20 m i przyrządy zjazdowe. W razie sytuacji awaryjnej przydadzą ci się również takie rzeczy, jak odzież odblaskowa i sprzęt w jasnych kolorach (żółty, pomarańczowy, czerwony, niebieski, biały).